pl de gb
slide1 slide2 slide3 slide4 slide5 slide8 slide9
  • Mamy ponad 20 lat doświadczenia
  • Działamy ekologicznie
  • Realizujemy międzynarodowe zlecenia

Abu Zabi – Temporary Visitors Centre 2013

W 2012 r. realizowaliśmy kolejny wielki projekt. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Abu Zabi (ADACH )– firma DELTA wykonywała wiklinową fasadę zacieniającą o powierzchni ponad 4000 m2.  Fasada składa się z ogromnych wiklinowych paneli z korowanej wikliny  ( większość o wymiarach 5 m x 1,25 m ) , wyplecionych na metalowych ramach. Istotną rzeczą był dobór materiału i niezwykle staranny wyplot, aby powierzchnia wyglądała estetycznie. Na życzenie zleceniodawcy również wszystkie metalowe elementy zostały owinięte wikliną. Gotowe panele zamontowano na specjalnej konstrukcji w odległości około 1 metra od ścian budynku TemporaryVisitors Centre – w samym sercu Abu Zabi, w sąsiedztwie zabytkowego fortu Qasr AlHosn.  Jest to największa tego typu elewacja  na świecie.  Szklany budynek, owinięty wiklinowym płaszczem łączy w sobie to, co stało się znakiem firmowym Emiratów – nowoczesność i historię, nowatorską architekturę i tradycyjne rzemiosło.

W  palącym słońcu wiklina nabrała jaśniejszych barw. Pokryta  pustynnym pyłem nie różni się kolorem od piasku u jej stóp.

Naturalna, ekologiczna fasada prezentuje się niezwykle atrakcyjnie z zewnątrz, ale grą świateł

i cieni kreuje także niepowtarzalną atmosferę wewnątrz obiektu. Szczególnie pięknie i efektownie wygląda jako tło znajdujących się na najwyższym piętrze orientalnych ogrodów.

Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 28. lutego 2013 r. – w dniu rozpoczęcia Festiwalu Qasr Al. Hosn, dziesięciodniowej  uroczystości upamiętniającej 250 rocznicę powstania fortu.

Galeria

ab-slide1 ab-slide2 ab-slide3 ab-slide4 ab-slide7 ab-slide8 ab-slide9 ab-slide10

Expo 2005 – Japonia

Śmiały projekt  pt. „MACIERZ NATURY – SZTUKA ŻYCIA – EKOLOGIA” przygotowali architekci z Krakowa – Krzysztof Ingarden i Aleksander Janicki. Projekt zakładał wykorzystanie naturalnego materiału, jakim jest wiklina, do wykonania pierwszej na świecie elewacji budynku. Firma DELTA wygrała ogólnopolski rządowy  przetarg na jej realizację. Utalentowani pracownicy naszej firmy przez dwa i pół miesiąca wyplatali wikliną 700 metalowych konstrukcji o łącznej powierzchni 810 m2. Do produkcji paneli wykorzystano białą wiklinę. Gotowe panele zostały zamontowane na ścianach pawilonu w Nagoi  ( prefektura Aichi ). Słynący  z dokładności Japończycy byli zdumieni precyzją wykonania i „urodą” wyplotu.

Pawilon Polski cieszył się ogromnym zainteresowaniem –stacje telewizyjne poświęcały mu swój antenowy czas, na sesje zdjęciowe umawiali się fotograficy  prestiżowych pism architektonicznych z całego świata. W przewodniku turystycznym po Nagoi na rok 2005 umieszczono zdjęcie pawilonu, zachęcając do jego odwiedzenia. Przed wejściem nieustannie ustawiały się kolejki – polską ekspozycję z wiklinową fasadą odwiedzało średnio około sześciu tysięcy osób dziennie.

Wiklinowa elewacja zyskała światowe uznanie i podziw. Biuro architektoniczne Ingarden & Ewy zdobyło kilka prestiżowych nagród w Polsce i za granicą, między innymi: Nagrodę Contractworld w Hanowerze, Nagrodę Roku SARP, Nagrodę Ministra Budownictwa 1.stopnia, Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Krakowa- wszystkie za projekt: Pawilon Polski – Expo 2005.

Nasza firma rozsławiła wikliniarskie rzemiosło daleko poza granice kraju. Wiklina jako ekologiczny materiał, który może być stosowany w architekturze nie tylko ogrodów, lecz także budynków – stała się przedmiotem paneli dyskusyjnych na wydziałach architektury  w różnych częściach globu. O niezwykłej elewacji uczą się studenci architektury, jej zdjęcia zamieszczone sąw szkolnych podręcznikach wychowania plastycznego.

Galeria

e-slide1 e-slide2 e-slide3